Vishay/Dale CMF55316R20BER6
CMF55316R20BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55316R20BER6
Brief Description
RES 316.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55316R20BER6.pdf
Availability of CMF55316R20BER6
QUANTITY
CMF55316R20BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55316R20BER6
Internal Part NumberEIS-CMF55316R20BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55316R20BER6
Related LinksCMF5531, CMF55316R20BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55316R20BER6 Details Description
Related parts for CMF55316R20BER6
ADAPTER PROGRAMMER 52-TSOP datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
PMI BASE PRESS TO TEST 15/32 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf