Vishay/Dale CMF5531R600DHRE
CMF5531R600DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5531R600DHRE
Brief Description
RES 31.6 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5531R600DHRE.pdf
Availability of CMF5531R600DHRE
QUANTITY
CMF5531R600DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5531R600DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5531R600DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5531R600DHRE
Related LinksCMF5531, CMF5531R600DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5531R600DHRE Details Description
Related parts for CMF5531R600DHRE
FIXED IND 10UH 2.9A 50 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.7V 5TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1.5" datasheet.pdf