Vishay/Dale CMF55348K00FKEA
CMF55348K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55348K00FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55348K00FKEA.pdf
Availability of CMF55348K00FKEA
QUANTITY
CMF55348K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55348K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55348K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55348K00FKEA
Related LinksCMF5534, CMF55348K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55348K00FKEA Details Description
Related parts for CMF55348K00FKEA
OPTO SENSOR 5MM LT/DARKON PNP datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 780MA 380 MOHM datasheet.pdf