Vishay/Dale CMF5535K700FKRE70
CMF5535K700FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5535K700FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5535K700FKRE70.pdf
Availability of CMF5535K700FKRE70
QUANTITY
CMF5535K700FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5535K700FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF5535K700FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5535K700FKRE70
Related LinksCMF5535K, CMF5535K700FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5535K700FKRE70 Details Description
Related parts for CMF5535K700FKRE70
CAP FILM 1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 600PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
IC FPGA 138 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC SRAM 8K X 8 5.0V 28-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf