Vishay/Dale CMF55361K00BEBF
CMF55361K00BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55361K00BEBF
Brief Description
RES 361K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55361K00BEBF.pdf
Availability of CMF55361K00BEBF
QUANTITY
CMF55361K00BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55361K00BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55361K00BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)361k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55361K00BEBF
Related LinksCMF5536, CMF55361K00BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55361K00BEBF Details Description
Related parts for CMF55361K00BEBF
TOOL HAMMER POLY FACE 35MM 300MM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TOOL HAND CERTICRIMP 2 SAHT FFC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 20V SSMINI6-F3-B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN RIGHT ANGLE SOLDER TAIL datasheet.pdf
32000UF 25V 64X105 85C ST datasheet.pdf