Vishay/Dale CMF55365K00DHRE
CMF55365K00DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55365K00DHRE
Brief Description
RES 365K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55365K00DHRE.pdf
Availability of CMF55365K00DHRE
QUANTITY
CMF55365K00DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55365K00DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55365K00DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)