Vishay/Dale CMF55365K00FER6
CMF55365K00FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55365K00FER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55365K00FER6.pdf
Availability of CMF55365K00FER6
QUANTITY
CMF55365K00FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55365K00FER6
Internal Part NumberEIS-CMF55365K00FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55365K00FER6
Related LinksCMF5536, CMF55365K00FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55365K00FER6 Details Description
Related parts for CMF55365K00FER6
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CABLE RG6/U W/F-CONN BLACK 15' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 16POS OR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK SCREW 6-32 datasheet.pdf
CONN TERM 26-30AWG TIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf