Vishay/Dale CMF55365K00FHEK
CMF55365K00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55365K00FHEK
Brief Description
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55365K00FHEK.pdf
Availability of CMF55365K00FHEK
QUANTITY
CMF55365K00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55365K00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55365K00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55365K00FHEK
Related LinksCMF5536, CMF55365K00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55365K00FHEK Details Description
Related parts for CMF55365K00FHEK
RES SMD 237 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 40A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf