Vishay/Dale CMF55365R00DHEA
CMF55365R00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55365R00DHEA
Brief Description
RES 365 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55365R00DHEA.pdf
Availability of CMF55365R00DHEA
QUANTITY
CMF55365R00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55365R00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55365R00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55365R00DHEA
Related LinksCMF5536, CMF55365R00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55365R00DHEA Details Description
Related parts for CMF55365R00DHEA
IC REG LDO 3.3V/1.8V 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20DIP datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR SIMRLR79253329 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 10W DO213AA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 30V 600W datasheet.pdf