Vishay/Dale CMF5536R500DHEA
CMF5536R500DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5536R500DHEA
Brief Description
RES 36.5 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5536R500DHEA.pdf
Availability of CMF5536R500DHEA
QUANTITY
CMF5536R500DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5536R500DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5536R500DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5536R500DHEA
Related LinksCMF5536, CMF5536R500DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5536R500DHEA Details Description
Related parts for CMF5536R500DHEA
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 20POS DUAL FREE datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CHAN SRL 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET HSG 30POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 30 OHM 6000MA 0603 datasheet.pdf