Vishay/Dale CMF55374R00BHR6
CMF55374R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55374R00BHR6
Brief Description
RES 374 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55374R00BHR6.pdf
Availability of CMF55374R00BHR6
QUANTITY
CMF55374R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55374R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55374R00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55374R00BHR6
Related LinksCMF5537, CMF55374R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55374R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55374R00BHR6
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16DIP datasheet.pdf
IC GYROSCOPE MEMS SGL LP 10LGA datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
12CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 455MA 300 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 250V 2.5A datasheet.pdf