Vishay/Dale CMF55374R00BHR6
CMF55374R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55374R00BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 374 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55374R00BHR6.pdf
Availability of CMF55374R00BHR6
QUANTITY
CMF55374R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55374R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55374R00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55374R00BHR6
Related LinksCMF5537, CMF55374R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55374R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55374R00BHR6
OSCILLATOR TTL PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS 15 GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X6.9MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 100V GBL datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER DUAL 28TQFN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5543 datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN 3.6MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
MARKER TIE MINI FLAG 4.3" datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf