Vishay/Dale CMF55374R00FEEK
CMF55374R00FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55374R00FEEK
Brief Description
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55374R00FEEK.pdf
Availability of CMF55374R00FEEK
QUANTITY
CMF55374R00FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55374R00FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55374R00FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55374R00FEEK
Related LinksCMF5537, CMF55374R00FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55374R00FEEK Details Description
Related parts for CMF55374R00FEEK
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC 3.5V PWR SUPP MONITOR 8-DIP datasheet.pdf
LED OSLUX COOL WHITE 5600K 4SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 4 POS .062 PNL MNT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf