Vishay/Dale CMF55374R00FKBF
CMF55374R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55374R00FKBF
Brief Description
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55374R00FKBF.pdf
Availability of CMF55374R00FKBF
QUANTITY
CMF55374R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55374R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55374R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55374R00FKBF
Related LinksCMF5537, CMF55374R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55374R00FKBF Details Description
Related parts for CMF55374R00FKBF
IC ADC 8BIT 750KHZ SAMPL 8-SOIC datasheet.pdf
STANDOFF WIRE .25 X .25 X .187" datasheet.pdf
IC POT DIG QUAD 100K 20-SOIC datasheet.pdf
INSULATED 24PC COMBO SET IN BOX datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf