Vishay/Dale CMF5537K000FKRE
CMF5537K000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5537K000FKRE
Brief Description
RES 37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5537K000FKRE.pdf
Availability of CMF5537K000FKRE
QUANTITY
CMF5537K000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5537K000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5537K000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5537K000FKRE
Related LinksCMF5537, CMF5537K000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5537K000FKRE Details Description
Related parts for CMF5537K000FKRE
FUSE CERM 3A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 8.33A OUTPUT datasheet.pdf
RES 2K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 3-CH INTEG VIDEO AMP 9DSBGA datasheet.pdf
CUSTOM RESISTOR BLANK 2512 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
OPEN FRAME HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf