Vishay/Dale CMF5537K400BEBF70
CMF5537K400BEBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5537K400BEBF70
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5537K400BEBF70.pdf
Availability of CMF5537K400BEBF70
QUANTITY
CMF5537K400BEBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5537K400BEBF70
Internal Part NumberEIS-CMF5537K400BEBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5537K400BEBF70
Related LinksCMF5537K, CMF5537K400BEBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5537K400BEBF70 Details Description
Related parts for CMF5537K400BEBF70
ROUND STANDOFF M5 NYLON datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
IC BUS TXRX 8BIT DUAL 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf