Vishay/Dale CMF5537K400FKEA
CMF5537K400FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5537K400FKEA
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5537K400FKEA.pdf
Availability of CMF5537K400FKEA
QUANTITY
CMF5537K400FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5537K400FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5537K400FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5537K400FKEA
Related LinksCMF5537, CMF5537K400FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5537K400FKEA Details Description
Related parts for CMF5537K400FKEA
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR ACCEL Z-AX +/-200G 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IDIGI GATEWAY KIT ZIGBEE AT&T datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FUSE 6.3A datasheet.pdf