Vishay/Dale CMF55383R00FKEB70
CMF55383R00FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55383R00FKEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55383R00FKEB70.pdf
Availability of CMF55383R00FKEB70
QUANTITY
CMF55383R00FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55383R00FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF55383R00FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55383R00FKEB70
Related LinksCMF55383, CMF55383R00FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55383R00FKEB70 Details Description
Related parts for CMF55383R00FKEB70
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8-DIP datasheet.pdf
IC VOLTAGE DETECTOR 3.1V SOT-89 datasheet.pdf
THERM NTC 220 OHMS 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 2 AXIS 24VDC datasheet.pdf
INDUCTOR 10.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
2.0 WTB HEADER ASSY ST 8CKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8HTSOP-J datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf