Vishay/Dale CMF5538K700BER6
CMF5538K700BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5538K700BER6
Brief Description
RES 38.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5538K700BER6.pdf
Availability of CMF5538K700BER6
QUANTITY
CMF5538K700BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5538K700BER6
Internal Part NumberEIS-CMF5538K700BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5538K700BER6
Related LinksCMF5538, CMF5538K700BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5538K700BER6 Details Description
Related parts for CMF5538K700BER6
IC TXRX RS232 W/12V VPP 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TL8012-S2, 110VAC, PTL, 3NC+2NO datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf