Vishay/Dale CMF5538R300DHEK
CMF5538R300DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5538R300DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5538R300DHEK.pdf
Availability of CMF5538R300DHEK
QUANTITY
CMF5538R300DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5538R300DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5538R300DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5538R300DHEK
Related LinksCMF5538, CMF5538R300DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5538R300DHEK Details Description
Related parts for CMF5538R300DHEK
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .156DIA TINLEAD datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X8R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3 POS T/H 2.0MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 330PF 50V CH 0805 datasheet.pdf