Vishay/Dale CMF5538R300FKR6
CMF5538R300FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5538R300FKR6
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5538R300FKR6.pdf
Availability of CMF5538R300FKR6
QUANTITY
CMF5538R300FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5538R300FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5538R300FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5538R300FKR6
Related LinksCMF5538, CMF5538R300FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5538R300FKR6 Details Description
Related parts for CMF5538R300FKR6
IC FLASH 512KBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 5KV 2CH USB 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" SNGL ROW datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC TCXO 26.00MHZ CLIP SNWV SMD datasheet.pdf