Vishay/Dale CMF55390K00BEEB
CMF55390K00BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55390K00BEEB
Brief Description
RES 390K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55390K00BEEB.pdf
Availability of CMF55390K00BEEB
QUANTITY
CMF55390K00BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55390K00BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF55390K00BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55390K00BEEB
Related LinksCMF5539, CMF55390K00BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55390K00BEEB Details Description
Related parts for CMF55390K00BEEB
IC SMART DRIVER SYNC 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 6NS 100TQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 24V datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COM MODE 10MH 1.5A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf