Vishay/Dale CMF55390R00JHEK
CMF55390R00JHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55390R00JHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55390R00JHEK.pdf
Availability of CMF55390R00JHEK
QUANTITY
CMF55390R00JHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55390R00JHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55390R00JHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55390R00JHEK
Related LinksCMF5539, CMF55390R00JHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55390R00JHEK Details Description
Related parts for CMF55390R00JHEK
RES SMD 12 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 16DIP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 7A RADIAL datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER DUAL 28TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9273 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf