Vishay/Dale CMF55392K00FKRE70
CMF55392K00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55392K00FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55392K00FKRE70.pdf
Availability of CMF55392K00FKRE70
QUANTITY
CMF55392K00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55392K00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF55392K00FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55392K00FKRE70
Related LinksCMF55392, CMF55392K00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55392K00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF55392K00FKRE70
IC 12BIT 8CHAN PARALL A/D 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
MIL CONNECTOR ECE093 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf