Vishay/Dale CMF55392R00FHR6
CMF55392R00FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55392R00FHR6
Brief Description
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55392R00FHR6.pdf
Availability of CMF55392R00FHR6
QUANTITY
CMF55392R00FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55392R00FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55392R00FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55392R00FHR6
Related LinksCMF5539, CMF55392R00FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55392R00FHR6 Details Description
Related parts for CMF55392R00FHR6
FIXED IND 1UH 10A 8.4 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL R-R 10-MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf