Vishay/Dale CMF5539R200FHBF
CMF5539R200FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5539R200FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5539R200FHBF.pdf
Availability of CMF5539R200FHBF
QUANTITY
CMF5539R200FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5539R200FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5539R200FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5539R200FHBF
Related LinksCMF5539, CMF5539R200FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5539R200FHBF Details Description
Related parts for CMF5539R200FHBF
IC FLASH 32MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 50 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 123.24 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RJ11 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 6LFCSP datasheet.pdf