Vishay/Dale CMF553K0100BEBF
CMF553K0100BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0100BEBF
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0100BEBF.pdf
Availability of CMF553K0100BEBF
QUANTITY
CMF553K0100BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0100BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF553K0100BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0100BEBF
Related LinksCMF553K, CMF553K0100BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0100BEBF Details Description
Related parts for CMF553K0100BEBF
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
RES 6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 9POS CRIMP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO216 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf