Vishay/Dale CMF553K0100BEEA
CMF553K0100BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0100BEEA
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0100BEEA.pdf
Availability of CMF553K0100BEEA
QUANTITY
CMF553K0100BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0100BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF553K0100BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0100BEEA
Related LinksCMF553K, CMF553K0100BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0100BEEA Details Description
Related parts for CMF553K0100BEEA
CAP TRIMMER 8.5-40PF 100V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 22MM 1/4-18 5V 12" datasheet.pdf
IC GAIN BLOCK R-R 400MHZ 12TQFN datasheet.pdf
HEADER 60POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf