Vishay/Dale CMF553K0100DERE
CMF553K0100DERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0100DERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0100DERE.pdf
Availability of CMF553K0100DERE
QUANTITY
CMF553K0100DERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0100DERE
Internal Part NumberEIS-CMF553K0100DERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0100DERE
Related LinksCMF553K, CMF553K0100DERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0100DERE Details Description
Related parts for CMF553K0100DERE
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 55W datasheet.pdf