Vishay/Dale CMF553K1600BEEB
CMF553K1600BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K1600BEEB
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K1600BEEB.pdf
Availability of CMF553K1600BEEB
QUANTITY
CMF553K1600BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K1600BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF553K1600BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K1600BEEB
Related LinksCMF553K, CMF553K1600BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K1600BEEB Details Description
Related parts for CMF553K1600BEEB
CABLE ENTRY HOUSING 15POS GREEN datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 17"L X 7"W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 400MA 290 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC DGTL SW 256X256 48-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 40POS datasheet.pdf