Vishay/Dale CMF553K2000CEEB
CMF553K2000CEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K2000CEEB
Brief Description
RES 3.2K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K2000CEEB.pdf
Availability of CMF553K2000CEEB
QUANTITY
CMF553K2000CEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K2000CEEB
Internal Part NumberEIS-CMF553K2000CEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K2000CEEB
Related LinksCMF553K, CMF553K2000CEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K2000CEEB Details Description
Related parts for CMF553K2000CEEB
RES SMD 590K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 360TEPBGA datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 2% 500V 1210 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG SS 10POS STRT W/PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf