Vishay/Dale CMF553K2400DHR6
CMF553K2400DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K2400DHR6
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K2400DHR6.pdf
Availability of CMF553K2400DHR6
QUANTITY
CMF553K2400DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K2400DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K2400DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K2400DHR6
Related LinksCMF553K, CMF553K2400DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K2400DHR6 Details Description
Related parts for CMF553K2400DHR6
RES 88.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf