Vishay/Dale CMF553K3000BHR6
CMF553K3000BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K3000BHR6
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K3000BHR6.pdf
Availability of CMF553K3000BHR6
QUANTITY
CMF553K3000BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K3000BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K3000BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K3000BHR6
Related LinksCMF553K, CMF553K3000BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K3000BHR6 Details Description
Related parts for CMF553K3000BHR6
IC DAS 8CH 12BIT T/H LP 20-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 3A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS FIBER 8CM 3FT ARMORED datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf