Vishay/Dale CMF553K3000FKBF
CMF553K3000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K3000FKBF
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K3000FKBF.pdf
Availability of CMF553K3000FKBF
QUANTITY
CMF553K3000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K3000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF553K3000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K3000FKBF
Related LinksCMF553K, CMF553K3000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K3000FKBF Details Description
Related parts for CMF553K3000FKBF
DUCT SLOT PVC ADH LGY 1X3"X 6' datasheet.pdf
REPLACEMENT BLADE FOR PTS-30 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 165 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf