Vishay/Dale CMF553K3700FKRE
CMF553K3700FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K3700FKRE
Brief Description
RES 3.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K3700FKRE.pdf
Availability of CMF553K3700FKRE
QUANTITY
CMF553K3700FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K3700FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF553K3700FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K3700FKRE
Related LinksCMF553K, CMF553K3700FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K3700FKRE Details Description
Related parts for CMF553K3700FKRE
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 40POS .100 WW AU datasheet.pdf
SCR THY PHASE LEG 1600V WC-501 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 470V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf