Vishay/Dale CMF553K5380CHBF
CMF553K5380CHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K5380CHBF
Brief Description
RES 3.538K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K5380CHBF.pdf
Availability of CMF553K5380CHBF
QUANTITY
CMF553K5380CHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K5380CHBF
Internal Part NumberEIS-CMF553K5380CHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.538k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K5380CHBF
Related LinksCMF553K, CMF553K5380CHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K5380CHBF Details Description
Related parts for CMF553K5380CHBF
RES 8.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 1.25A 1700V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 12VDC datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
HDM SMPR090F155FK datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf