Vishay/Dale CMF553K6100FKR6
CMF553K6100FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K6100FKR6
Brief Description
RES 3.61K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K6100FKR6.pdf
Availability of CMF553K6100FKR6
QUANTITY
CMF553K6100FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K6100FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K6100FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K6100FKR6
Related LinksCMF553K, CMF553K6100FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K6100FKR6 Details Description
Related parts for CMF553K6100FKR6
CONN 5MOD STANDARD RAIL 84.86MM datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PREMIUM VGA EXTENSION CABLE datasheet.pdf
IC REG BCK 1.25V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
STANDARD CABLE JUMPER 250020801 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 19 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 1X5.5MM 8.78" datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO F JACK datasheet.pdf
RESISTOR MODULE 316 OHM datasheet.pdf