Vishay/Dale CMF553K7400BERE70
CMF553K7400BERE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K7400BERE70
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K7400BERE70.pdf
Availability of CMF553K7400BERE70
QUANTITY
CMF553K7400BERE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K7400BERE70
Internal Part NumberEIS-CMF553K7400BERE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K7400BERE70
Related LinksCMF553K7, CMF553K7400BERE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K7400BERE70 Details Description
Related parts for CMF553K7400BERE70
RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON ST1S09 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 10POS datasheet.pdf
P&S 2P 3W 20A/250V RCPT.-SPLPF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONV 3W DIP24 DUAL OUT datasheet.pdf
OSC MEMS 409.3750MHZ CMOS SMD datasheet.pdf