Vishay/Dale CMF553K7400DHR6
CMF553K7400DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K7400DHR6
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K7400DHR6.pdf
Availability of CMF553K7400DHR6
QUANTITY
CMF553K7400DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K7400DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K7400DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K7400DHR6
Related LinksCMF553K, CMF553K7400DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K7400DHR6 Details Description
Related parts for CMF553K7400DHR6
VARISTOR 15.9V 120A 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 56A 8-SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf