Vishay/Dale CMF553K7400FEEK
CMF553K7400FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K7400FEEK
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K7400FEEK.pdf
Availability of CMF553K7400FEEK
QUANTITY
CMF553K7400FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K7400FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF553K7400FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K7400FEEK
Related LinksCMF553K, CMF553K7400FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K7400FEEK Details Description
Related parts for CMF553K7400FEEK
LED GREEN DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SMINI5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 30V AXIAL datasheet.pdf