Vishay/Dale CMF553K8300DHEA
CMF553K8300DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K8300DHEA
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K8300DHEA.pdf
Availability of CMF553K8300DHEA
QUANTITY
CMF553K8300DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K8300DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF553K8300DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K8300DHEA
Related LinksCMF553K, CMF553K8300DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K8300DHEA Details Description
Related parts for CMF553K8300DHEA
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PACKET ACCESSORY datasheet.pdf
FUSE MOD 1250A 700V BLADE datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.113 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL 8" datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
WHT 3 POS BRSH MTL RTN L L datasheet.pdf