Vishay/Dale CMF553K8300FERE
CMF553K8300FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K8300FERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K8300FERE.pdf
Availability of CMF553K8300FERE
QUANTITY
CMF553K8300FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K8300FERE
Internal Part NumberEIS-CMF553K8300FERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K8300FERE
Related LinksCMF553K, CMF553K8300FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K8300FERE Details Description
Related parts for CMF553K8300FERE
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KIT CAP ALUM POLY 100UF - 330UF datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
METAL FAN GUARD 25MM datasheet.pdf