Vishay/Dale CMF553K8300FLBF
CMF553K8300FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K8300FLBF
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K8300FLBF.pdf
Availability of CMF553K8300FLBF
QUANTITY
CMF553K8300FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K8300FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF553K8300FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K8300FLBF
Related LinksCMF553K, CMF553K8300FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K8300FLBF Details Description
Related parts for CMF553K8300FLBF
RES SMD 167K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CORD GRIP STR CABLE 5-8.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM P600 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf