Vishay/Dale CMF553K8800BHEA
CMF553K8800BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K8800BHEA
Brief Description
RES 3.88K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K8800BHEA.pdf
Availability of CMF553K8800BHEA
QUANTITY
CMF553K8800BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K8800BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF553K8800BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.88k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K8800BHEA
Related LinksCMF553K, CMF553K8800BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K8800BHEA Details Description
Related parts for CMF553K8800BHEA
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
MCON 1.2 - LL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A POLARPAK datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf