Vishay/Dale CMF553K8800BHEA
CMF553K8800BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K8800BHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.88K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K8800BHEA.pdf
Availability of CMF553K8800BHEA
QUANTITY
CMF553K8800BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K8800BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF553K8800BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.88k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K8800BHEA
Related LinksCMF553K, CMF553K8800BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K8800BHEA Details Description
Related parts for CMF553K8800BHEA
IC COMP ULT LP W/REF DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP MMIC GAAS 12GHZ 4-MICROX datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.020DIA TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 28VC DFN10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf