Vishay/Dale CMF553K9200FKR6
CMF553K9200FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K9200FKR6
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K9200FKR6.pdf
Availability of CMF553K9200FKR6
QUANTITY
CMF553K9200FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K9200FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K9200FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K9200FKR6
Related LinksCMF553K, CMF553K9200FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K9200FKR6 Details Description
Related parts for CMF553K9200FKR6
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT LV 5V I/O 20SOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 4CHAN 48LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 597K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 17POS datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf