Vishay/Dale CMF553M1600GNBF
CMF553M1600GNBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M1600GNBF
Brief Description
RES 3.16M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M1600GNBF.pdf
Availability of CMF553M1600GNBF
QUANTITY
CMF553M1600GNBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M1600GNBF
Internal Part NumberEIS-CMF553M1600GNBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M1600GNBF
Related LinksCMF553M, CMF553M1600GNBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M1600GNBF Details Description
Related parts for CMF553M1600GNBF
FIXED IND 15MH 140MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPER 3.075V SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
MON RELAY 1PHASE 2PDT 300VAC datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 15K OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf