Vishay/Dale CMF553M2400FHR6
CMF553M2400FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M2400FHR6
Brief Description
RES 3.24M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M2400FHR6.pdf
Availability of CMF553M2400FHR6
QUANTITY
CMF553M2400FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M2400FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF553M2400FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M2400FHR6
Related LinksCMF553M, CMF553M2400FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M2400FHR6 Details Description
Related parts for CMF553M2400FHR6
SWITCH ROCKER LED BEVEL ADAPT BL datasheet.pdf
CONTACT PIN 24-28AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
SIZE 16 PRO-CRIMPER DIE datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC datasheet.pdf
OSC XO 1.2525GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.10A 6V CHIP 1206 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING RAMP 18POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.42K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf