Vishay/Dale CMF553M4800FKR6
CMF553M4800FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M4800FKR6
Brief Description
RES 3.48M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M4800FKR6.pdf
Availability of CMF553M4800FKR6
QUANTITY
CMF553M4800FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M4800FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF553M4800FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M4800FKR6
Related LinksCMF553M, CMF553M4800FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M4800FKR6 Details Description
Related parts for CMF553M4800FKR6
RES 3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W STER 28TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1000.0UH SMD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR AT91SAM926EJ-S datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 143K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
TOOL F/O CLEANER FOR F2 CTS datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 6POS datasheet.pdf
IC VOICEPORT FXS 8KHZ 44LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf