Vishay/Dale CMF553M5200FKR6
CMF553M5200FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M5200FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.52M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M5200FKR6.pdf
Availability of CMF553M5200FKR6
QUANTITY
CMF553M5200FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M5200FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF553M5200FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.52M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M5200FKR6
Related LinksCMF553M, CMF553M5200FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M5200FKR6 Details Description
Related parts for CMF553M5200FKR6
CER RESONATOR 12.0MHZ SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.2V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC14B/AE14G/APK14B datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
IC POT DIG QUAD 10K 20-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf